You are currently viewing חמשת נהלי בית החולים שיקלקלו לך את הלידה

חמשת נהלי בית החולים שיקלקלו לך את הלידה

נכתב ע"י כריסטי האסקל.
תורגם ע"י אפרת מינסקי.
פורסם באוקטובר 2010

לידה צריכה להיות דבר מדהים עם דגש על מה שהופך אותו לקל ובטוח עבורך ככל האפשר, וכמובן, בטוח ככל האפשר עבור התינוק שלך.

בחדרי לידה רבים ההתנהלות לעיתים מזכירה פס ייצור, ולעיתים מדיניות הצוות ונהלים לא רק שהופכים את הלידה קשה יותר וכואבת יותר, אלא לעיתים הם עצמם גורמים את הסיבה והצורך בתרופות מיותרות ואף בניתוח קיסרי.

 

להלן חמשת המיתוסים הקשורים בנהלי בית החולים, וגורמים לשינוי חוויית הלידה שלך: 

מיתוס 1: את חייבת מוניטור רציף – זו הדרך היחידה לדעת בכל רגע נתון מה מצבו של התינוק שלך ולהציל אותו במקרה הצורך.מוניטור

עובדה: את בהחלט לא. מחקרים רבים מראים כי ניטור לסירוגין (כלומר בדיקה של כמה דקות פעם מידי פעם) יכולה להיות יעילה באותה מידה, ולמעשה מאפשרת לאישה להתמקד בדברים אחרים מאשר הצירים שלה. כיון שבזמן בדיקת המוניטור לרוב על האישה לשכב במיטה ולהמעיט בתנועה, כדי שהמוניטור יוכל לדייק, לא נותר לאישה הרבה לעשות אלא להתרכז ולהפנים את כל הכאב של הצירים.

למעשה, ניטור עוברי רציף מוביל לעיתים קרובות לדאגה מיותרת, ואף להתערבויות מיותרות, כולל ניתוח קיסרי, כך קובעת האקדמיה האמריקנית לרפואת משפחה, (לא איזה אתר הוליסטית התומך בלידה טבעית, עבור אלה מכם בספק).

למעשה, ההמלצה הנוכחית היא ניטור של דופק התינוק ושל הצירים שלך כל 30 דקות במהלך הלידה המוקדמת (כלומר עד פתיחה של 7-8 ס"מ), וכל 15 דקות בשלב המעבר והלחיצות (כלומר מפתיחה 7-8 ס"מ והלאה) אבל בפועל  אנחנו לא רואים כמעט אף פעם את ההמלצה הזו מיושמת.

מיתוס 2: שכיבה על הגב היא תנוחה טובה לשלב הלחיצות .

עובדה: זה מבאס, ובגדול. הסיבה היחידה שבסופו של דבר נשים יולדות על הגב היא להקל על הרופאים כדי להגיע לשם.  אז, באמת, אלא אם כן הם באמת צריכים להיות שם, זה מהלך רע. זה מוכח שלא רק ששכיבה על הגב מקטינה את גודל האגן באופן משמעותי, אלא גם מפעילה לחץ על הווריד הנבוב, אשר מפחית את זרימת הדם אל התינוק ואת הגוף התחתון – למה זה לא בסדר לשכב על הגב במהלך ההיריון, אבל הם אומרים לך לעשות את זה שעות על גבי שעות במהלך הלידה, ולאחר מכן מופתעים כשזרימת דם מופחתת לתינוק והתוצאה היא ירידת דופק?

המרכז הלאומי למידע ביוטכנולוגי קובע שלהיות בתנוחה זקופה, לא רק מגדיל את זרימת הדם אל התינוק אלא גם גורמת להתכווצויות הצירים וללידה להיות פחות כואבת, מהירה יותר, קלה יותר, עם הרבה פחות טראומה לתעלת הלידה של האם, מינימום קרעים, כמו גם פחות  טראומה עבור התינוק. לנשים שילדו בתנוחה זקופה  היו פחות סיבוכים שלאחר הלידה, פחות נזק לרצפת האגן, פחות בריחת שתן ובאופן כללי, לידה הרבה יותר טובה, יותר מהירה, פחות כואבת והתאוששות קלה יותר לאחר הלידה.

כמו כן, אם תבחרי אפידורל ולא תרגישי את הרגליים שלך, קחי בחשבון שלא תוכלי ללכת או לכרוע על הברכיים. קחי גם בחשבון כי ייתכן שלא תצטרכי אפידורל  אם את יכולה לקום מהמיטה, ודבר נוסף, אמנם את לא מרגישה את הכאב עם אפידורל, אבל התינוק שלך כן מרגיש, ואת תרגישי את התוצאות בגוף שלך כשהשפעת האפידורל תתפוגג. הלוואי שידעתי לפני 15 חודשים כל כך הרבה על אפידורל כמו שאני יודעת עכשיו, כאשר ילדתי את הבת שלי. אז, התביישתי בעצמי על שלקחתי אפידורל, אבל עכשיו אני באמת, באמת מצטערת על כך.

אז למה בכל זאת 75% מהלידות עדיין מתרחשות כשהאישה על הגב שלה? נחזור להתחלה – כדי להקל על הרופא.


מיתוס 3: את לא יכולה לאכול בזמן הלידה כי את עלולה להקיא
ואז לשאוף לריאות את הקיא.

עובדה: אף אחד לא יגיד לרץ מרתון לדלג על ארוחת הבוקר, נכון?

לומר לאישה שעליה לעסוק בעבודה פיזית מורכבת לא לאכול זה גרוע באותה המידה – אלא שכאן הסיכון הוא לא רק מרוץ, אלא שתי נפשות. נכון, יש חשש כי עם אינטובציה לפני ההרדמה תהיה הקאה, ואז כאמור השאיפה של הקיא אל הריאות.

Medscape דן במחקר בעניין זה ואומר:  "שאיפה / דלקת ריאות קשורה באופן משמעותי באינטובציה, ובאוורור". עורכי המחקר מסיקים  שכיוון ובפועל במיילדות המודרנית השימוש הוא בהרדמה אזורית, וע"י כך הימנעות מאינטובציה, היא ולא משטרי צום שהפחיתו תמותה מן השאיפה. למרות המלצת המכון הלאומי לבריאות ומצוינות קלינית, על בסיס הסכמה מדעת, כי ליולדות בלידה רגילה מותר לאכול / לשתות, המשפט שלנו מראה כי זה לא ישפר את התוצאות המילדותיות ואת הילוד שלהם. "

במילים אחרות, לאלץ נשים לא לאכול השאיפה לא הפחית את הסיכון אלא הפחתת השימוש באינטובציה. במסגרת המחקר, אצל נשים שאכלו ארוחות קלות בלידה לא היה שום הבדל בשום דבר – הן לא הקיאו יותר ואין סיכון גדול יותר מאשר נשים שהורשו רק קוביות קרח או מים.

מיתוס מס 4: את צריכה שיגידו לך מתי ללחוץ.

עובדה: את צריכה שיגידו לך מתי לעשות קקי? את לא צריכה אישור והכוונה כדי לדחוף את התינוק שלך יותר מאשר לדחוף את פעילות המעיים שלך. כשם שהגוף משתמש בהתכווצויות הרחם, הצירים, כדי להעביר את התינוק לכיוון צוואר הרחם, כך הוא מעביר את התינוק במורד תעלת הלידה. הגוף שלך יגיד לך מה לעשות. את מרגישה כשאת צריכה לדחוף, ואת יכולה פשוט לעבוד עם זה. כאשר את מרגישה צורך להירגע ולנוח, עשי זאת. לחצי חזק ככל שאת מרגישה בנוח לעשות ואם מישהו צועק לך לדחוף חזק יותר או ארוך יותר ממה שאת מרגישה שאת צריכה, צעקי להם לשתוק.

לחיצה עד כדי רעד, ועצירת נשימה ושבירת כלי דם על הפנים שלך לא תעזור לך. למעשה, זה יכול לגרום צוואר הרחם להתנפח אם את לא מוכנה, זה יכול לגרום לך להיות מותשת, זה יכול ליצור הרבה יותר קרעים חמורים, וזה פשוט רעיון רע, אפילו על פי ארגון הבריאות העולמי.

תרופות ומשככי כאבים יכולות לעכב את ההרגשה של צורך לדחוף (או את היכולת לדעת אם את צריכה להפסיק), אם כי, אבל זה נושא שלם בפני עצמו.

מיתוס 5: הפסקה בצירים / השתהות בלידה הם סימנים רעים.

עובדה: נשים יכולות להגיע לפתיחה מלאה והתינוק כבר כמעט מוכן להיוולד…  ואז מגיע שלב שזכה לכינוי הולם "נוחי והיי אסירת תודה". זוהי דרכו של הטבע נותן לך מנוחה אחרי כל העבודה הקשה שעשית, רגע לפני השיא. הפסקות כאלה יכולות לקרות גם בשלב מוקדם יותר בלידה. יש לידות שבהן השלב הראשון, הלטנטי נמשך ימים. אנחנו יונקים, בראש ובראשונה, וגופנו אינו טיפש – אם אישה תהיה מתוחה ולחוצה מידי או תשושה מאד, לעתים קרובות בגופה תהיה תחושה כי אין לה את האנרגיה של הלידה, או שיימצא כי זה מצב לא והלידה תתמהמה עד שהיא נחה או נרגעה. חישבו על אימא ארנבת שממליטה סמוך לטורף כלשהו – היא צריכה להיות בטוחה, לפני שהיא יכולה לידת תינוקות.

רופאים לעיתים קרובות ימליצו להתחיל פיטוצין במצב כזה, כאשר מה שכדאי באמת לעשות זה – כריעה, להסתובב בחדר, לעשות אמבטיה, אלו הן שיטות המוכחות כשיטות בטוחות כדי לעזור לאם להירגע ואז הצירים שלה יחזרו בדפוס נורמלי שוב. למעשה, המיילדת שלי אמרה לי כי מחקרים מראים גירוי הפטמות והרגעות במים הוכחו יעילים באותה מידה, אם לא יותר, מאשר הפיטוצין. זכרו שהפיטוצין הוא תרכובת כימית מלאכותית שנועדה להשיג את אותה המטרה.

אם הלידה שלך משתהה, אל תמהרי לקחת תרופות. נסי להירגע, להסתובב, לאכול ארוחה קלה לקבלת אנרגיה, נסי לתפוס תנומה. בסופו של דבר, השתהות הלידה כשלעצמה זה לא מצב חירום.

כתיבת תגובה