You are currently viewing יש לי צירים! מה עושים? מתי יוצאים לחדר לידה?

יש לי צירים! מה עושים? מתי יוצאים לחדר לידה?

יש לי צירים!! מה עושים?

בעשור האחרון שבו הכנתי ללידה וליוויתי מאות זוגות שמעתי את השאלה הזו אלפי פעמים – איך נדע מתי לצאת לחדר הלידה?

אז מה עושים כמתחילים צירים? קודם כל מתרגשים ושמחים שהנה זה בא! היום או מחר נפגוש את התינוק/ת שלנו!
אם הצירים מתחילים בערב או באמצע הלילה – נסו לישון ולנוח ככל האפשר, שניכם תזדקקו בהמשך לכל הכוחות שתוכלו לצבור.. אל תדאגו, אם הצירים עדין חלשים תוכלו לישון, כשהם יתגברו כבר תתעוררו.. עוד לא פגשתי אישה שילדה מתוך שינה 😉

אם הצירים התחילו בשעות הבוקר או במהלך היום והם עדין רחוקים וקצרים, כלומר כל 15-20 דקות למשך כ20 שניות, נסו לעשות הכול כרגיל, אפילו ללכת לסופר בנחת אם זה מה שתכננתם. (אבל לא ללכת לחדר כושר… ). אתם יכולים להדליק מבער עם חמש טיפות שמן לבנדר.  הריח ירגיע אתכם ויכניס אתכם לאוירה נעימה ונינוחה.

כדאי להקפיד לשתות שפע של מים טריים, כוס גדולה כל חצי שעה, ולאכול מאכלים קלים ומזינים כמו תמרים, אגוזים ושקדים, ירקות טרים, פירות, מרק ירקות או פרוסה עם חביתה וגבינה, כדי לשמור על אנרגיה זמינה ליולדת ולתינוק. כמובן שיש לשים לב לתנועות עובר.

זה הזמן לעשות הכנות אחרונות של התיק לחדר לידה ולאשפוז ולהתקשר לדולה שלכם ולעדכן אותה על מצבכם. היא תזכיר לכם ותייעץ לכם איך הכי טוב להעביר את השעות הקרובות ולמה לשים לב.

אם קצב ההתקדמות מאפשר לכם זה זמן מצויין להדליק נרות, קטורת, להשמיע מוסיקה ואפילו לרקוד קצת לאט וביחד. כל דבר שיהיה לכם נעים ומרגיע.

נסו למצוא תנוחות נוחות ולשנות אותן מידי פעם כדי להגדיל את הקטרים הפנימיים של האגן. ישיבה על כדור וסיבובי אגן, ישיבה זקופה והטיה קדימה, עמידה על ארבע והשענות על כרית גדולה או על כדור.

עיסויים עדינים, חיבוקים, יחסי מין (אם בא לכם ועוד לא ירדו המים) או כל מגע אינטימי שיכול להרגיע ולהיות נעים – להגברת הפרשת הורמוני הלידה ולהפחתת הפרשת הורמוני לחץ ומצוקה.

כשהצירים מתחילים להיות מורגשים היטב ואת מרגישה ששכיבה ומנוחה לא באה בחשבון יותר זה זמן מצויין להרכיב את מכשיר הטנס אם יש לך ולהיות בתנועה, בישיבה על כדור פיזיו או בתנוחה שנוח לך המאפשרת לך גם מנוחה בין הצירים ללא מאמץ.

חשוב להיות בתשומת לב לתנועות עובר – למרות הקושי להבחין בגלל התקשות הבטן בצירים ותשומת הלב המופנית לצירים, חשוב מאד לשים לב שיש תנועות עובר המורגשות היטב בשלב הזה.

זה זמן טוב להתחיל ולקחת את הפארטוקל (פורמולה הומיאופתית נפלאה המכינה את הרחם לעבודה יעילה בלידה) במינון המתאים ללידה – 30 טיפות בתוך בקבוק מים של חצי ליטר, שתי 2-3 לגימות כל 15-20 דקות. ואפשר להתחיל ולתזמן את הצירים – הכוונה היא לא לשבת עם סטופר או אפליקציית תזמון צירים ולהתרכז רק בזמני הצירים, אלא רק לשים לב כמה צירים יש בטווח של 20 דקות.

אם לא היו יותר מ 4 או 5 צירים ב 20 דקות פשוט להמשיך במה שאתם עושים. אם היו 5 ויותר – נסו לבדוק מה אורך כל ציר – מתחילתו ועד סופו, אם כל ציר נמשך פחות מדקה, כנראה שיש לכם עוד זמן, אל תמהרו לצאת לדרך אלא המשיכו במה שעוזר להתמודד עם הצירים הכי טוב.

אם הצירים מגיעים בקצב של ציר אחד או שניים בעשר דקות וכל ציר נמשך יותר כחצי דקה, זה זמן נהדר למקלחת חמה ונעימה (זהירות, לא חמה מידי!) את יכולה להישאר במקלחת למשך כשעה שלמה רק שימי לב אם הצירים מצטופפים ומתארכים ומתחזקים אולי כדאי לצאת ולהתארגן לצאת לדרך.. בכל מקרה קחו בחשבון את המרחק מבית החולים שבחרתם ומצב התנועה..

מתי הולכים לחדר לידה?

סימני לידה :

צירים – צירים שאורכם לפחות 60 שניות בתדירות של 3-5 דקות – לפחות כשעה של צירים כאלה.

ירידת מים – במיוחד מקוניאלים (צהוב, חום, ירקרק). אם המים שירדו היו צלולים אפשר לבקש בביה"ח "לידה שמרנית" כלומר המתנה ללא התערבויות עד להופעת הצירים באופן טבעי. לרוב תוך 24 שעות יתפתחו צירים ותחל לידה.

סמני אזהרה – כדאי ללכת ולהבדק אם אחד מהסמנים הבאים מופיעים:

דימום – ממש טפטוף של דם, כזה שנספג ולא רק הפרשה רירית אדמדמה.

שינוי משמעותי בתנועות העובר.

הרגשה כללית לא טובה: בחילות, סחרחורת, טשטוש ראיה

לחץ ממושך וחזק בפי הטבעת.

שתהיה לידה טובה, בריאה ושמחה, ובידיים מלאות..

כמובן שכל הכתוב כאן זה הנחיות כלליות וכל מקרה לגופו – אם מתחילים סימני לידה לפני שבוע 37 יש לגשת בהקדם למיון להיבדק כיוון שבלידת פג אנחנו מתנהגים אחרת מאשר בלידה במועד.
נשים לקראת לידה אחרי ניתוח קיסרי, נשים לקראת לידת תאומים, נשים עם רקע רפואי של מחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם או כל דבר אחר, נשים עם רקע של לידות מהירות במיוחד או דימום יתר, נשים הלוקחות תרופות באופן קבוע.
כמו כן יש בדרך כלל הבדל בקצב התקדמות הלידה בין נשים לפני לידה ראשונה ונשים לפני לידה חוזרת.

אם את רוצה להתייעץ איתי לקראת הלידה את מוזמנת בשמחה להתקשר 054-3132020

כתיבת תגובה