You are currently viewing יתרונות לידה עם דולה

יתרונות לידה עם דולה

למה כדאי ללדת עם דולה?

הנה עשר סיבות למה כדאי לכם ללדת עם דולה:תמיכה בלידה, דולה

1. בין אם זו לידה ראשונה או חוזרת, לדולה יש חלק חשוב בהכנה ללידה. לקראת לידה ראשונה הדולה תכין אתכם ללידה, תסביר על תהליך הלידה, תתן טיפים לסוף ההריון, תתן לכם ידע שיאפשר לכם לקבל החלטות בחדר הלידה בהתאם לרצונות שלכם. הדולה תלמד אותך תנוחות ונשימות להתמודדות עם הצירים ואת בן זוגך כיצד לסייע לך ולקחת חלק פעיל בלידה. אם זו לידה חוזרת, תוכלו לעבד את הלידה הקודמת כדי להגיע ללידה ממקום אחר, נקי, בוטח בגופך שיודע ללדת ובתינוקך שיודע להיוולד. מקום שיאפשר לך את השקט והבטחון ללדת כמו שאת רוצה.

2. הדולה שלכם זמינה לכם 24 שעות ביממה לכל שאלה, חשש או תהייה. תוכלו לדבר איתה בכל רגע (כן, גם באמצע הלילה..) אם יש צירים, ירידת מים, דימום או כל דבר אחר. היא גם תיעץ לכם, ברגע האמת, אם לצאת לבית החולים או להמתין בבית לפי נסיונה ותיאור מצבכם.

3. כל דולה רכשה במהלך הכשרתה ושנות עבודתה את ארגז הכלים שלה. בינהם עיסוי, שיטות מגע שונות, הומיאופתיה, שיאצו, רפלקסולוגיה, ארומתרפיה, דמיון מודרך ועוד. הנסיון של הדולה מאפשר לה לבחור בכלי הנכון בכל שלב גם כדי להתאים לצרכי היולדת, הפיזיים והריגשיים וגם כדי לסייע ללידה להתקדם בצורה הטובה והבריאה ביותר.

4. הידע, ונסיון של הדולה שלכם מלווים אתכם לאורך כל הדרך. בבית, במיון הקבלה ללידה, בחדר הלידה ואף בבית אחרי הלידה. נוכחות דולה לצידכם לאורך כל הדרך תורמת לתחושת הבטחון ומורידה את תחושות המתח והלחץ. בכך מתאפשר בקלות יותר התהליך ההורמונלי המופלא שמקדם לידה ויורד הסיכוי שהלידה תיתקע.

5. אם לידה טבעית היא הדרך שבחרתם הדולה תסייע בעזרת תנוחות, תנועתיות, עיסויים, נשימות, שימוש בכדור, שימוש במים, שמנים, הומיאופתיה וצמחים וכמובן שגם עידוד והורדת המתח הכללי. כל זה יסייע להקלת כאבי הצירים ולהתקדמות טובה של הלידה.

6. אם בחרתם בלידה אפידורלית, הדולה תוכל לסייע בשמירה על תנועה ושינויי תנוחות (כן, גם בשכיבה במיטה זה אפשרי ואפילו רצוי..) בלחיצה על נקודות לחיצה וכלים נוספים כמו שמנים והומיאופתיה, דמיון מודרך ומגע שיסייעו לתינוק להתברג ולרדת באגן ולהתקדם בתעלת הלידה למרות מגבלות האפידורל.

7. הדולה תומכת בשניכם – גם בן הזוג עובר תהליך מרגש, משמח, מעייף, מותח ולמרות שאת הצירים חווה היולדת, גם בן הזוג מרגיש את הקושי שבלידה. אחרי הכל זו בת זוגו, אהובתו, חברתו לחיים שעוברת תהליך לא פשוט. בפגישות שלפני הלידה הדולה תלמד את בן הזוג טכניקות שונות לסייע ליולדת בזמן הצירים ובמהלך הלידה הדולה תוכל לכוון אותו ולהנחות אותו כך שיקח חלק פעיל בלידה. בנוסף, נוכחותה של הדולה בחדר הלידה מאפשרת לבן הזוג לנוח, לצאת להתאוורר ולהחזיר לעצמו כוחות. לאחר הלידה, נוכחותה של הדולה עם היולדת מאפשרת לבן הזוג ללכת אם בראש שקט עם התינוק לתינוקיה (בין אם בחרתם בכך ובין אם יש צורך רפואי)
ולדעת שבת זוגו לא לבד.

8. הדולה תהיה משענת חשובה במקרים בהם בן הזוג לא יכול לקחת חלק פעיל בלידה. בין אם מסיבה דתית או שבן הזוג נמצא בחו”ל ובין אם היולדת היא חד הורית או יחידנית. הדולה היא לא תחליף לבן זוג אך היא תהיה שם עבור היולדת, תתמוך בה ותסייע לה ללדת בצורה הטובה ביותר שאפשר.

9. הדולה שלכם לא נפרדת מכם לאחר יציאת השיליה… היא ממשיכה ללוות אתכם גם אחרי הלידה, היא תפגוש אתכם גם לאחר הלידה, תסייע בהנקה, באמבטיה ראשונה ובטיפים לתחילת דרככם כהורים בצורה רכה ונינוחה יותר. תוכלו לשאול אותה ולהתיעץ איתה לגבי נושאים שמטרידים אתכם כהורים לתינוק קטן והיא תדע ליעץ לכם או להפנות אתכם לגורם המקצועי המתאים.

10. אחת המסקנות העיקריות ממחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות בנושא מראה שליווי רציף של היולדת ע”י מלווה שבחרה משפר משמעותית את מהלך ותוצאות הלידה.

 

לדוגמה בהשוואה שבין לידה שלוותה ע”י דולה לעומת לידה ללא דולה עולות התוצאות הבאות:if a doula were a drug

  • שביעות רצון היולדת מהלידה גבוהה יותר
  • משך הלידות קצרות יותר
  • פחות צורך בשימוש בחומרי זירוז (פיטוצין)
  • פחות צורך במשככי כאבים
  • פחות שימוש באפידורל
  • פחות ביצועי חתך חיץ
  • פחות שימוש במלקחיים
  • פחות ניתוחים קיסריים

 

 

רוב בתי החולים באזור המרכז מאפשרים היום שני מלווים בלידה לבחירתה של היולדת ומאפשרים כניסה של דולות לחדר הלידה. חלקם, המבין את צרכיה ומכבד את רצוניותיה ובחירותיה של היולדת, אף מקבל בברכה ובשמחה את הדולה ובלבד שזו לא תתערב בצד הרפואי , טיפולי של הצוות בלידה. מנסיוני הרב בליווי לידות בבית חולים שונים אני יכולה לספר לכם שאני לרוב מתקבלת בחיוך, בשמחה, ואפילו בחיבוק ע"י אנשי הצוות המכירים אותי ומעריכים את תרומתי ונוכחותי בלידות.

אז איך בוחרים דולה? הנה כמה טיפים לדרך…

כתיבת תגובה