You are currently viewing עיסוי פרינאום – איך להמנע מחתך בלידה!

עיסוי פרינאום – איך להמנע מחתך בלידה!

מהו הפרינאום ולמה כדאי להכין אותו ללידה?

הפרינאום זהו חלק התחתון של פתח הנרתיק. בלידה, בזמן יציאת ראש התינוק הפרינאום נמתח מתיחה אינטנסיבית. אמנם הגוף שלנו נועד ללדת ולכן לפריאום יש יכולת להמתח אבל לפעמים ישנם קרעים ומצבים מסוימים יש גם צורך לבצע חתך. על מנת להפחית ככל האפשר את הצורך בחתך ואת הסיכוי לקרעים כדאי להגמיש את רקמת הפרינאום מבעוד מועד. העיסוי הוא דרך מצוינת להתכונן ללידה בכך שהוא מגמיש את אזור החיץ ומכין אותו לקראת המתיחה בלידה. נוסף על כך עוזר המגע באזור לתרגל הרפיה מודעת וממוקדת שלו.

מתי עושים עיסוי פרינאום? הכנות לעיסוי..

החל משבוע 34 אפשר להתחיל להכין את הפרינאום ע”י עיסוי יום יומי של שלוש או ארבע דקות, או שלוש פעמים בשבוע, אין צורך ביותר מעשר דקות בכל פעם. את העיסוי אפשר לבצע לבד או להעזר בבן הזוג. רצוי להשתמש בשמן העשיר בוויטמין E המוכר כמרכך עור או בשמן בסיס פשוט כמו שמן שקדים או זרעי ענבים.
לפני תחילת העיסוי רוחצים היטב את אזור החיץ ואת הידיים, ואם הציפורניים ארוכות כדאי לקצר ולשייף אותן.

פורשים מגבת עבה על קצה של מיטה ועל הרצפה שמתחתיה, למקרה שמעט שמן יטפטף. כדאי לעמעם את האורות או להשתמש באור נר. אפשר לבצע את העיסוי גם בחושך מוחלט. את העיסוי מבצעים בשכיבה על מיטה, כשהחלק התחתון ביותר של הגוף המונח על המיטה הוא הישבן. הברכיים פשוקות באוויר וכפות הרגליים נחות על הרצפה או בצמוד לישבן על המיטה.
נותן העיסוי יושב בנוחות על שרפרף קטן או על שני ספרים עבים, כך שגובה מרפקיו שווה לגובה קצה המיטה ככל האפשר, כדי שלא יצטרך לאמץ את ידיו מאמץ מיותר בזמן העיסוי. יש לשבת קרוב מאוד לאישה שמקבלת את העיסוי. אם את עושה לבד את העיסוי את יכולה להניח רגל אחת על האסלה או האמבט כך שתוכלי להגיע עם היד מתחת לבטן אל פתח הנרתיק שלך.
חשוב מאוד להקפיד על היגיינה: לרחוץ היטב את אזור העיסוי ואת הידיים לפני תחילת העיסוי, ולצקת מהשמן כמות קטנה וחד-פעמית לקערית נפרדת לפני השימוש, כך שלא תוחזר לבקבוק טיפת שמן שנגעה באצבעות. חשוב שלא לגעת בפי הטבעת ולאחר מכן בנרתיק.

איך עושים עיסוי פרינאום?עיסוי פרינאום

טובלים בשמן את קצה האצבע המורה בשתי הידיים ומורחים את השמן בעדינות באזור הפרינאום. האיזור אותו צריך לעסות הוא בחלק הפנימי התחתון של הנרתיק אך בעומק של כסנטימטר וחצי בסך-הכל, ולכן אין צורך להשתמש ביותר מגובה הפרק הראשון של האצבע. לאט מחדירים את שתי האצבעות עד לגובה הטבילה בשמן לתוך הנרתיק ונותנים דחיפה עדינה וממושכת של פתח הנרתיק כלפי מטה, לכיוון פי הטבעת. אין למתוח את העור יותר מסנטימטר או שניים בשלב הראשון. בעדינות רבה מפרידים את האצבעות וממשיכים את המתיחה לכיוון הירכיים, כלומר, הצדה. נראה שהאצבעות מציירות את האות האנגלית T במהופך או עוגן, או מחקות תנועת מטוטלת של שעון. אפשר למנות בלב שתי שניות למתיחה לאורך, ומיד בהמשכן שלוש שניות עבור המתיחה לצדדים.

לאט ובהדרגה מגדילים את המתיחה למטה ולצדדים. יש לשמור על קשב רב. נותן העיסוי חייב לנהוג בעדינות רבה בבת זוגו, והיא חייבת להתרכז בהרפיית האזור ובמתן אפשרות לקבל את המתיחה באהבה.
אפשר לתגבר את שתי האצבעות המעסות באצבעות נוספות, ורצוי לחדש מדי פעם את שימון האצבעות. אין צורך לשטוף את השמן לאחר העיסוי. מומלץ לנסות להגדיל מדי פעם את המתיחה של האזור. אם לאחר שישה עיסויים תגיעו לפתיחה של ארבע אצבעות דמיוניות בטווח שבין האצבעות בזמן המתיחה הצדה, זה מצוין. ארבע אצבעות הן כשמונה סנטימטרים. קוטרו של ראש התינוק הוא כעשרה סנטימטרים, ואם תוסיפו לארבע האצבעות את קוטר השתיים המבצעות בפועל את העיסוי, תראו כמה גמיש החיץ, ועד כמה הוא מתאים ללידה.

בגלל האינטימיות הרבה שמשרה עיסוי הפרינאום, הוא עלול לחשוף רגשות ותחושות בצורה אינטנסיבית מאוד. אם העיסוי גורם אי-נוחות רבה למקבלת או לנותן, יש להפסיקו. עיסוי הפרינאום אינו תנאי או הבטחה מוחלטים לשלמות הפרינאום בלידה ואפשר ללדת היטב גם בלעדיו. אם אי-הנוחות נסבלת, בהחלט כדאי להתגבר על משבר ההתחלה הבלתי נמנע במקרים רבים, ולהמשיך בעיסוי.

נשים מסוימות טוענות כי לאחר העיסוי הן מרגישות צריבה בפתח הנרתיק והתופעה מדאיגה אותן. אם זה המצב, נסי להיזכר האם יש לך או שסבלת בשנים האחרונות מפטרת בנרתיק. ליתר פשטות – נסי להיזכר האם קיבלת תכשיר אגיסטן או דומה לטיפול בשנים האחרונות. אם התשובה חיובית, ייתכן שהדבר מצביע על קיומה של קנדידה בנרתיק. הקנדידה, פטריית שמרים, אוהבת שמן נבט חיטה, ומשגשגת בנוכחותו. במקרה כזה מומלץ שלא להשתמש בשמן נבט חיטה, אלא להחליפו בשמן שקדים.

מה עוד את יכולה לעשות כדי להכין את הפרינאום ולהמנע מחתך בלידה?

אמבט אדים
במקביל לעיסוי הפרינאום וכהכנה משלימה ללידה, ניתן לבצע “אמבט אדים” לפרינאום, פעם או פעמיים בשבוע. אמבט האדים אסור למי שסובלת מדליות באזור המפשעה, או בפתח הנרתיק, או מטחורים.

כדי לבצע את הטיפול, מרתיחים כליטר מי ברז, ויוצקים אותם לקערנ גדולה. מוסיפים למים שבקערה כף שמן נבט חיטה וענף קטן או מספר עלים טריים של רוזמרין, מצננים מעט, ומניחים את הקערה ובה הנוזל בתוך אסלת השירותים. יושבים על קרש האסלה כמו בזמן עשיית צרכים במשך מספר דקות. זהירות – אדים חמים מידי עשויים לגרום כוייות! שימי יד מעל האדים כדי לאמוד את מידת החום לפני שתתישבי…
פני הנוזל צריכים להיות רחוקים עשרים ס”מ לפחות מהגוף. הטיפול צריך להיות נעים. אם חום האדים גבוה מדי, יש לקום מהאסלה ולהמתין שיצטנן עוד מעט.

בלידה

אמרו למילדת שאתם מבקשים, אם אפשר, להימנע מחתך ולפרט את הדרכים שבהן התכוננתם לקראת אפשרות כזו (עיסוי, אדים וכו`).
הכינו מראש בקבוק שמן (שקדים או נבט חיטה) נוסף וסגור והגישו למיילדת תוך בקשה שתקבל את הלידה בלי לבצע חתך.
כתבו בתכנית הלידה שלכם את הבקשה להימנע מחתך.

בקשי מהמיילדת לכוון אותך מה לעשות כדי להימנע מחתך.

הפסיקי ללחוץ כשראש התינוק מופיע ומכותר בפתח הנרתיק (שלב ההכתרה) ואז, במקום ללחוץ השתעלי או נשפי חזק (כמו בעת ניפוח בלון) את התינוק החוצה.

בקשי לעבור לתנוחת שכיבה על הצד ברגע שהראש מתחיל לצאת (כך יש פחות לחץ על הפרינאום).

כתיבת תגובה