You are currently viewing שמן עיסוי פרינאום | באיזה שמן כדאי להשתמש לעיסוי פרינאום?

שמן עיסוי פרינאום | באיזה שמן כדאי להשתמש לעיסוי פרינאום?

באיזה שמן כדאי להשתמש לעיסוי פרינאום?

אוקיי, אז קראת והחלטת לעשות עיסוי פרינאום לקראת הלידה במטרה להגמיש את איזור הפרינאום ולנסות למנוע קרעים בלידה..
קודם כל בואי ונפריד בין עיסוי הפרינאום לקראת הלידה (בד”כ החל משבוע 34-35 , כדאי לעשות שלוש פעמים בשבוע עד הלידה) ובין עיסוי הפרינאום בלידה ע”י המיילדת בזמן יציאת התינוק.

עכשיו, באיזה שמן כדאי להשתמש? בפורומים באינטרנט יש הרבה דעות ועצות, רובן הגדול מנשים שממליצות על מה שהן עשו או שמעו כדאי אבל הן לא דולות או מיילדות שראו הרבה לידות ויכולות באמת להשוות מנסיון. הן מאד רוצות לתרום ולעזור אך מתבססות על נסיון של לידה אחת, שתים או אפילו חמש. אני לעומת זאת ליוויתי כבר מאות לידות.
אז יש כמובן את שמן השקדים* הפשוט והטוב שניתן לרכוש בכל בית מרקחת או חנות טבע ובמחיר יחסית זול (בד”כ אפשר לקנות שני בקבוקים בסביבות 40-50 ש”ח – אחד ישמש לעיסוי הפרינאום בשבועות לפני הלידה והשני בחדר הלידה ע”י המיילדת).
הנה דוגמאות לסוגים שונים של שמן שקדים פשוט ונקי:

שמן שקדים

ויש שמנים המיועדים לעיסוי הפרינאום, בפארמים או בחנויות המתמחות במוצרי הריון, לידה ותינוקות וגם אצל ארומתרפיסטים המכינים תערובות שמנים יעודים. בד”כ המחירים יהיו גבוהים יותר – 70-90 ש”ח לבקבוק.

שמן עיסוי פרינאום

 

 

אז מה ההבדל בין השמנים ולמה כדאי לבחור בכל זאת את השמן היקר יותר?

נתחיל בהבחנה בין שמן בסיס לשמנים אתריים. שמן בסיס בדרך כלל מופק מצמחים, אגוזים או זרעים וניתן להשתמש בו למטרת עיסוי או לכל מטרה אחרת שבה השמן בא במגע ישיר עם העור. המוכרים יותר הם שמן השקדים, זרעי ענבים, שומשום ונבט חיטה.

שמנים אתריים זו למעשה תמצית הריח שנמצאת בצמח. לכל צמח גורם ריח – מיכל המכיל את תמצית ריחו הנמצא בעלי כותרת, גבעול, שורש, קליפה, שרף ופרחים. תמצית הריח הנה החומר הנדיף והיא נקראת “שמן אתרי”. הפקתם מורכבת ויקרה אך יספיקו טיפות בודדות על מנת ליהנות מהתכונות הייחודיות של כל אחד מהם. השמנים האתריים הנם חומרים פעילים, אשר חודרים אל מחזור הדם והשימוש בהם מוכר וידוע כבר 6000 שנים. יש כמה דרכים לשימוש בשמנים האתריים – הרחה, הדפה, עיסוי, לקיחה פנימית, או באמבט. להשפעה פיזיולוגית הדרך היעילה ביותר היא בשימוש דרך העור, כלומר בעיסוי אך מכיוון שאת רוב השמנים האתריים אי אפשר למרוח ישירות על העור אנחנו מוהלים אותם בשמן בסיס. אפשר ליצור תערובות של כמה שמנים אתריים עם שמן בסיס אחד.

אז איך בוחרים?

לדעתי ומנסיוני, לחדר הלידה, לשימוש ע”י המיילדת בזמן יציאת התינוק, כל שמן שקדים פשוט מהרשימה שלמעלה יתאים ויהיה טוב. המטרה היא פשוט לשמן את האיזור ולהקל את יציאת התינוק. שימי לב שלחדר הלידה עליך להביא בקבוק סגור שלא נפתח עדין מטעמי סטריליות.
אבל למטרת עיסוי הפרינאום לפני הלידה כדאי לבחור בשמן איכותי יותר, רצוי כזה שהבסיס שלו הוא שקדים, שומשום או זרעי ענבים, שהם חסרי ריח ובעלי מרקם עדין ונעים. למרות הפופולאריות שלו, כדאי להימנע משימוש בשמן נבט החיטה באזור הפרינאום מהסיבה שהוא עשוי לגרום לנשים מסוימות לצריבה וגרד בנרתיק ועלול להגביר התפתחות פטרייה בנרתיק (קנדידה).

אז אחרי שבחרנו שמן בסיס – איזה שמנים אתריים כדאי שיהיו ולמה?

שמן לבנדר – מחטא ומרגיע

שמן גרניום – מסייע לריכוך ולהבשלת הרקמה

שמן נר הלילה – מסייע להגמשה, ריכוך והזנה של העור.

קלנדולה – מחדש רקמות עור ואנטיספטי

ויטמין E – עוזר בגמישות העור

שילוב של כמה או כל השמנים האתריים האלה עם שמן בסיס טוב בעצם נותן לנו את השמן המושלם לעיסוי הפרינאום לקראת הלידה. השימוש בשמן בסיס בלבד בלי תוספות השמנים האתריים אפשרי כמובן אבל אם כבר משקיעים את הזמן והמאמץ בעיסוי הפרינאום במטרה להימנע מקרעים מיותרים עדיף לדעתי להשקיע בשמן יקר יותר אבל גם איכותי יותר, כזה שיש בו את כל אותן תכונות מיוחדות ומופלאות שהטבע מאפשר לנו ליהנות מהן ולקבל תוצאה טובה יותר.

*מי שרגישה לשקדים או אגוזים יכולה לבחור בשמן זרעי ענבים כתחליף מצויין.

ואיך עושים עיסוי פרינאום? הנה, כאן..

כתיבת תגובה